Background Image

Joga

Joga

CZYM JEST JOGA ?


Joga jest starożytnym, sięgającym swoją historią 2500 r. p. n. e. systemem filozoficznym. Wywodzi się z Indii, współcześnie jako ścieżka osobistego rozwoju posiada ogromną rzeszę zwolenników na całym świecie. Joga dosłownie oznacza zjednoczenie umysłu, ciała oraz ducha. Joga jest również sztuką, nauką i filozofią. Wraz ze wzrostem popularności szkół jogi, wielu ludzi patrzy na jogę jako fizyczne ćwiczenia oraz zdrowie, lecz wraz z kontynuacją praktyki, wielu wkrótce odkrywa, ze joga przekracza fizyczny stan. W Joga Sutrach, mędrzec Patanjali, opisał osiem kroków w kierunku duchowego spełnienia. Właściwa praktyka jogi pomaga zredukować stres, wyregulować układy ciała oraz oferuje głębokie poczucie zadowolenie z życia.


CO TO JEST JOGA IYENGARA ?


Joga Iyengara jest oparta na nauczaniu  mistrza jogi B.K.S. Iyengara. Metoda ta, jedna z najbardziej popularnych obecnie form jogi na świecie, kładzie nacisk na prawidłowe ustawienie wszystkich części ciała w każdej pozycji jogi. Znana z precyzji i dbałości o szczegóły , zajmuje się praktyką asan ( pozycji ) i pranayamy ( oddychania ). Ze względu na intensywną koncentrację, jakiej wymaga ustawienie poszczególnych części ciała, zarówno szkieletu, jak i mięśni, umysł osiąga wyjątkowe skupienie, czego wynikiem jest stan medytacji. Ćwiczący dążą do osiagnięcia stanu całkowitej świadomości fizycznej, jasności umysłu i ostatecznego spokoju.Zasadniczym aspektem jogi Iyengara jest sekwencja pozycji. Efekty kumulują się, gdy asany ćwiczy się w konkretnym porządku. System ten wykorzystywany jest również w terapi różnych schorzeń.

B.K.S. Iyengar o sobie :

...większość ludzi rozpoczynających praktykę jogasany, pozycji jogi, decyduje się na to ze względów praktycznych i często fizycznych. Być może, powodem jest jakiś problem zdrowotny, taki jak ból pleców, kontuzja sportowa, podwyższone ciśnienie czy artretyzm. Być może jest to rezultat głębszego zainteresowania , związanego z poprawą stylu życia lub próbą radzenia sobie ze stresem, nadwagą czy uzależnieniem. Bardzo niewielu ludzi zaczyna zajmować się jogą, dlatego , że wierzą, iż jest to droga do osiągnięcia duchowego oświecenia. W istocie wielu może być dość sceptycznych w kwestii idei duchowego spełnienia. Właściwie takie podejście nie jest złe, oznacza, że większość osób przychodzących na jogę , to ludzie praktyczni, mający praktyczne problemy i cele - ludzie ugruntowani w życiu, ludzie rozsądni. Gdy zaczynałem zajmować się jogą, również nie rozumiałem jej wielkości. Ja też poszukiwałem płynących z niej korzyści fizycznych, i to one naprawdę uratowały mi życie. To dzięki niej odrodziłem się , z choroby w zdrowie, z niemocy w moc.

Przyszedłem na świat w grudniu 1918 roku. W tym czasie Indie, jak wiele innych krajów, pustoszone były ogólnoświatową epidemią grypy. Matka moja, będąca w ciąży, również znalazła się w szponach choroby i w rezultacie urodziłem się bardzo słaby. Miałem chude ramiona, rachityczne nogi i sterczący niezgrabnie brzuch. Byłem tak wątły, że nie dawano mi szans na przeżycie. Moja głowa opadała i z ogromnym wysiłkiem musiałem ją dżwigać. Była nieproporcjonalnie duża w porównaniu z resztą ciała, toteż moi bracia i siostry często mi dokuczali. Byłem jedenastym z trzynaściorga dzieci, tylko dziesięcioro przeżyło. Słabość i chorowitość nie opuszczały mnie przez wczesne lata mojego życia. Jako chłopiec cierpiałem na liczne dolegliwości, łącznie z częstymi napadami malarii , tyfusem i grużlicą. Dopełnieniem złego stanu zdrowia, jak to się często zdarza , był mój ponury nastrój. Często ogarniała mnie mnie głęboka melancholia, a czasami zadawałem sobie pytanie, czy życie warte jest takich cierpień. 

...po śmierci ojca powstała w rodzinie wielka pustka i zabrakło silnej, przewodniej ręki, która by mogła przeprowdzić mnie przez choroby i szkołę. Często z powodu choroby opuszczałem lekcje i opuszczałem się w nauce. ....moja siostra została wydana w wieku jedenastu lat za naszego dalekiego krewnego, imieniem Shriman T. Krishnamacharya. Była to świetna partia, gdyż mój przyszły szwagier był szacownym i czcigodnym erudytą , biegłym zarówno w filozofii, jak i w sanskrycie. Po ukończeniu studiów akademickich Krishnamacharya spędził wiele lat w Himalajach, w pobliżu granicy Nepalu z Tybetem , zgłębiając jogę pod troskliwym okiem Shri Ramamohana Brahmachari.....widząc, że ogólny stan mojego zdrowia jest tak słaby, mój szwagier zalecił mi surowy reżim praktyki jogi, aby przywrócić mi formę i wzmocnić mnie, abym mógł zmagać się z wyzwaniami i próbami, na które wystawi mnie życie , jako że zbliżałem się do dorosłości. Jednym z zadań , które należało do moich obowiązków , podczas tego okresu w moim życiu, było demonstrowanie jogi przed dworem maharadży oraz odwiedzającymi go gośćmi i dygnitarzami. Forsowałem się w mej praktyce do granic możliwości , po to by wypełnić swój obowiązek wobec nauczyciela i opiekuna i aby sprostać jego wysokim wymaganiom.

Mając osiemnaście lat , zostałem wysłany do Puny, aby szerzyć naukę jogi. Nie znałem języka, nie należałem tam do żadnej społeczności, nie miałem rodziny ani przyjaciół, nie miałem też pracy, która dawałaby mi poczucie bezpieczeństwa. Wszystko, co wówczas posiadałem , to moja praktyka asany, pozycji jogi - nie znałem nawet praktyk oddechowych ( pranajamy ) ani żadnych tekstów czy też filozofii jogi. 

Rozpocząłem praktykę asany jak ktoś , kto chcąc opłynąć świat wsiada na łódkę , którą prawie nie umie sterować, kurczowo chwytając się burt w przerażeniu, aby nie stracić życia, i znajdując ukojenie jedynie w gwiazdach. Choć wiedziałem , że inni już przede mną opłynęli świat , nie posiadałem ich map. Była to podróż odkrywcza. Chciałem na swojej mapie precyzyjnie nakreślić każdy brzeg, zmierzyć głębię każdego morza, natrafić na piękne i nieznane wyspy i zarejestrować każdą niebezpieczną ukrytą rafę i prądy zagrażające żegludze przez ocean życia.

W taki oto sposób ciało stało się moim pierwszym narzędziem zdobywania wiedzy o tym , czym jest joga. W procesie tym jogasana przyniosła mi ogromne korzyści fizyczne i pomogła mi  wyrosnąć z chorowitego dziecka na względnie sprawnego i zwinnego młodego człowieka. Moje własne ciało było laboratorium, w którym widziałem zdrowotne korzyści jogi, lecz wtedy już zauważyłem , że joga przyniesie też wiele dobrodziejstwa mojej głowie i sercu, tak jak to zrobiła dla mojego ciała. Byłoby niemożliwością przecenić wdzięczność, którą noszę w sobie dla tej wspaniałej sztuki, która mnie uratowała i pokrzepiła ....

fragment z książki ,, Joga światłem życia : wewnętrzna podróż ku przemianie '' B.K.S. Iyengar


Informacje ogólne

"joga citta vrtti nirodhah" w tłum. "joga jest powstrzymywaniem poruszeń świadomości".

Pierwszymi pisanymi źródłami mówiącymi o jodze są Wedy (w starożytnym języku sanskrycie weda oznacza wiedzę), księgi indyjskie, których powstanie datuje się na XV wiek  p. n. e. Słowo yoga wywodzi się z sanskryckiego yuj, który oznacza wiązać, łączyć , przywiązywać, nakładać jarzmo, a także kierować i skupiać na czymś uwagę w celu wykorzystania jej w medytacji. Oznacza też połączenie i zjednoczenie.


Przejdź do góry strony

Joga Iyengara jest ścieżką holistycznego podejścia do życia i dostarcza praktycznych narzędzi do tworzenia i podtrzymywania zdrowego ciała i witalności , jasnego umysłu, emocjonalnego spokoju oraz duchowego dobrostanu. System szkolenia opracowany na podstawie ponad 75 lat nauczania przez mistrza jogi  B.K.S. Iyengara , jest osadzony w starożytnej indyjskiej tradycji oraz filozofii joga sutr Patandżalego.