Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra

Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra

Utworzono: 13-02-2022

 

POZYCJE ODWRÓCONE  Viparita Karani Mudra 

 

 

  "     Słońce ( Surya ) zamieszkuje korzeń pępka , księżyc (Chandra ) korzeń podniebienia.

  Człowiek podlega śmierci, poniewaź Surya pochłania ambrozję. Proces ,wyniku którego

  Surya wznosi się, a Chandra schodzi w dół, jest nazwany Viparita Karani Mudra,

  jest on utrzymywany w sekrecie w całej Tantrze.

  Z głową na ziemi i nogami uniesionymi, używając obu dłoni jako podparcia, pozostań stabilny w tej odwróconej pozycji.

  Poprzez stałe praktykowanie tej mudry kontrola nad starością i śmiercią zostanie osiągnięta.

  Moc, którą ona obdarza chroni przed konsekwencjami rozpuszczenia wszechświata.,,

                                                                                                           GHERANDASAMHITA III

 

 

Pozycje odwrócone, nawet Śirsasana, która jest stymulującą asaną, uczą sztuki resorpcji ( wchłonięcia  ). W tych pozycjach wycofanie energii do ich źródła osìąga punkt kulminacyjny. W Śirsasanie, przepony miedniczna i piersiowa są eksplorowane poprzez Mulabandha i Uddiyanabandha. Punktem podparcia Śirsasany jest korona głowy, która znajduje się w kontakcie z elementem ziemi, podczas gdy stopy są w kontakcie z elementem przestrzeni. Skutkiem tego jest " odwrócenie " poczucia elementów w ciele.

 

 

Śirsasana

            Mózg, który jest położony w najwyższym punkcie ciała, reguluje pracę wielu organów i układów oraz koordynuje ich funkcje. Spośród trzech atrybutów ( guny ) natury : Sattvy ( świetlistość ) , Radżasu ( wibracja ) oraz Tamasu ( bezwład ) , to mózg uważany jest za siedzibę Sattvy.

   Z jogicznej perspektywy , radżasowe skłonności intelektu potrzebują zostać zrównoważone sattvicznymi cechami serca. Innymi słowami, by zachować równowagę psychiczną , intelekt i emocje muszą się połączyć.

  Mózg nieustannie pracuje nad utrzymaniem zdrowego połączenia pomiędzy ciałem, umysłem i intelektem. Śirsasana jest asaną, która go odżywia.

   Według starożytnych jogicznych tekstów posiadamy kilka ośrodków energetycznych w rejonie mózgu oraz rdzenia kręgowego. Jeśli są pobudzone , pulsują i emanują życiodajną energią. Wibracje energii stymulują ciało, umysł, ego oraz intelekt, ostatecznie wznosząc nas na wyższy poziom świadomości. Pozycje odwrócone, między innymi Śirsasana, stymulują mózg i rozbudzają ośrodki energetyczne. Z upływem czasu, gdy nasza praktyka asan dojrzewa, wibracja energii wzrasta , wycisza się nasza niższa natura i wznosimy się na wyższy poziom duchowy. 

W naturze słońce kontroluje fazy księżyca. W ludzkim ciele, Chandra sthana ( siedziba księżyca ) znajduje się w mózgu, podczas gdy Surya sthana ( siedziba słońca ) niżej, w okolicy pępka. Tak więc, w ludzkim ciele, księżyc ,  który jest słabszy, podatny na niestabilność i choroby , ,, kołysze się ,, nad słońcem. Podczas praktyki pozycji z grupy Viparita Karani Mudra doświadczamy odwrócenia tej zasady, słońce (pępek) unosi się nad księżycem(głowa ).

  Analizując Śirsasanę z fizjologicznej perspektywy, to korzystnie oddziałuje ona na nasze mięśnie oraz wewnętrzne systemy. Pozycja odwrócona pozwala w sposób bezwysiłkowy spłynąć krwi w dół do serca, usprawniając krążenie i oczyszczenie. Pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu wszystkich składników krwi. Prawidłowa i systematyczna praktyki pozycji odwróconych optymalizuje również pracę układu hormonalnego , dzięki czemu hormony wydzielane są w odpowiednich proporcjach. 

  Stres i napięcia współczesnego życia przyczyniają się do zwężania naczyń krwionośnych , zmniejszając ich zdolność do rozszerzania i kurczenia. Wysokie ciśnienie krwi często pojawia się jako konsekwencja tego zjawiska. Na szczęście mózg jest w naturalny sposób chroniony przed negatywnymi skutkami stresu. Gdy napięcie i ciśnienie krwi w okolicach mózgu wzrasta , płyn mózgowo- rdzeniowy, który otacza mózg zapewnia ochronę naczyniom krwionośnym. Ten naturalny mechanizm ochronny jest pielęgnowany i wzmacniany poprzez właściwą praktykę Śirsasany.

Wraz z wiekiem, dopływ krwi do serca zmniejsza się , co niekorzystnie wpływa na pracę serca. W wyniku nieprawidłowego krążenia serce zaczyna przypominać ,, suszony owoc ,,. Praktyka Śirsasany wspomaga przepływ krwi do naczyń włosowatych, światło naczyń krwionośnych zwiększa się, a degradacja komórek zostaje w znacznym stopniu powstrzymana. Kiedy zmniejsza się obciążenie serca, zaczyna ono pracować wydajniej. Działanie Śirsasany na serce jest zbliżone do udrażniania odpływu silnym strumieniem. 

   Wszyscy zdajemy sobie sprawę z roli ćwiczeń aerobowych w wzmacnianiu siły i wydolności serca. To są zwykle treningi o wysokiej intensywności, które zwiększają częstotliwość uderzeń serca i wzmacniają mięsień sercowy. Niezwykle jest to ,że pozycje odwrócone, chociaż statyczne, mają taki sam wpływ na serce, nie rozpraszając przy tym energii i nie pobudzając umysłu.

    W jogicznej Sadhanie praktyka pozycji odwróconych odgrywa ogromną rolę i nie powinna być unikana. Oddziałują na cały organizm, wspomagają nasze zdrowie wewnętrzne oraz przygotowują do praktyki pranajamy. Jednak istnieją również przeciwskazania do ich praktykowania, które należy skonsultować z nauczycielem.

   U podstawy mózgu znajduje się podwzgórze, które kontroluje temperaturę ciała, a w jodze uważane jest za siedzibę księżyca. Podobnie jak księżyc astralny ochładza ziemię, tak księżyc w mózgu chłodzi ciało. Śirsasana może wzmocnić ten efekt chłodzenia, tylko wtedy, gdy ciało pozostaje zrelaksowane w asanie, oddychanie jest normalne, gardło nie napięte, a język nie jest zaciśnięty. Innymi słowy, gdy technika wykonania asany jest bezbłędna. 

   Potrzebujemy pamiętać, że Śirsasana to nie jest tylko stanie na głowie. Śirsasana, to odwrócenie ciała oraz wszystkich jego systemów, podtrzymywane zrozumiałym działaniem , obserwacją oraz studiowaniem w stanie zrelaksowanej uważności. 

   W celu poznania właściwej, bezpiecznej techniki wykonywania tej asany rekomenduję praktykę pod okiem doświadczonego nauczyciela oraz zapoznanie się ze wskazówkami w ,, Świetle jogi,, BKS Iyengara.

   W Sarvangasanie i Halasanie jest eksplorowana przepona głosowa.  Cały obszar barków , szyi, gardła oraz tyłu głowy jest uwalniany, jak uczy Jalandharabandha. W Setu Bandha Sarvangasanie uczymy się rozwijać trzy bandhy. W tych asanach, przesuwamy się z przedniego mózgu, czyli werbalnej percepcji, która kategoryzuje świat, do bardziej holistycznej percepcji pierwotnego mózgu. Pozycje te wspomagają integrację mózgu, dzięki czemu ma szansę zaistnieć harmonia percepcji pomiędzy dwoma półkulami oraz tak zwaną wewnętrzną i zewnętrzną rzeczywistością.

   Śirsasana stymuluje konstelację przepony miednicy oraz przeponę piersiową. W Sarvangasanie , Halasanie, Setubandha Sarvangasanie, Viparita Karani Jalandharabandha jest uaktywniana. Ta bandha jest przypisana Jalandharze , siddhiemu również znanemu jako Hadipa. Jala jest również konstelacją gardła , wyżej wymienione asany zmierzają do spacyfikowania, rozbrajania zarówno przepony głosowej , jak i przedniego mózgu.

Ciąg dalszy nastąpi… :) 

 

Bibliografia : ,, The Hero’s Contemplation ,, Christian Pisano ;

                     ,, Arogya Yoga ,, BKS Iyengar

 

Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra
Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra
Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra
Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra
Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra
Pozycje odwrócone - Viparita Karani Mudra

Przejdź do góry strony

Joga Iyengara jest ścieżką holistycznego podejścia do życia i dostarcza praktycznych narzędzi do tworzenia i podtrzymywania zdrowego ciała i witalności , jasnego umysłu, emocjonalnego spokoju oraz duchowego dobrostanu. System szkolenia opracowany na podstawie ponad 75 lat nauczania przez mistrza jogi  B.K.S. Iyengara , jest osadzony w starożytnej indyjskiej tradycji oraz filozofii joga sutr Patandżalego.